Strona główna Spis treści

Tajemnica pięknych...

Firma Produkty Choroby i leczenie Informacje Współpraca

[W przygotowaniu]

W górę

 

Tajemnica pięknych i zdrowych nóg

Zespół "ciężkich i obolałych nóg"

Jest to zespół objawów, do których zaliczamy:

  • obrzęki lokalizujące się głównie w okolicy kostek i stóp

  • ból okolicy podudzi z towarzyszącym uczuciem rozpierania

  • odczuwanie "ciężkości" i zmęczenia nóg

  • zaburzenia czucia (mrowienia, pieczenia, itp.)

Kiedy stwierdzamy jeden lub kilka z wymienionych objawów staje się to pierwszym sygnałem, że nasz układ krwionośny kończyn dolnych nie funkcjonuje prawidłowo.

Czy jest to powód do niepokoju? Z pewnością nie jest to jeszcze powód udania się do lekarza. Chyba, że objawy są na tyle poważne i widzimy np. powstające żylaki, wtedy powinniśmy się udać po poradę do lekarza. W innych wypadkach może wystarczyć zastosowanie paru praktycznych porad dotyczących zmiany prowadzonego stylu życia lub zastosowania kilku metod, które pomogą nam w złagodzeniu dolegliwości i zapobiegną rozwojowi poważniejszych defektów, np. żylaków.

Zadajmy sobie najpierw pytanie, kto i dlaczego jest predysponowany do powstania tych nieprzyjemnych i uciążliwych schorzeń?

  1. Osoby wykonujące długotrwałą pracę stojącą (np. pielęgniarki, sprzedawcy, fryzjerzy). Dlaczego? Krew płynąca w nogach musi pokonać siłę przyciągania ziemskiego, aby dopłynąć do serca. Normalnie pomaga jej w tym tzw. pompa mięśniowa, która jednak w czasie stania nie pracuje.

  2. Osoby wykonujące długotrwałą pracę siedzącą (np. urzędnicy,informatycy, projektanci, księgowi, kierowcy). Dlaczego? Trzymanie nóg w jednej, zgiętej pozycji powoduje ucisk pod kolanami i znaczne osłabienie odpływu żylnego.

  3. Otyli - nadwaga utrudnia odpływ krwi z żył kończyn dolnych.

  4. Kobiety w ciąży. Dlaczego? Żylaki powstają zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, na skutek działania hormonów. Dodatkowy wpływ na obniżenie aktywności fizycznej oraz zwiększenie ciężaru ciała.

  5. Osoby, które chorowały na zapalenie żył. Dlaczego? Choroba żył uszkadza trwale zastawki, co nasila zaburzenia w krążeniu krwi.

Co zaś stanowi czynnik ryzyka powstania żylaków?

  1. Skłonności dziedziczne. Niestety, skłonności do chorób żył przekazywane są genetycznie aż w 90 % schorzeń. Skłonność genetyczna nie objawia się w każdym pokoleniu. Możesz odziedziczyć żylaki po prababci, nawet jeśli mama i babcia były całkowicie zdrowe!

Do innych czynników ryzyka zalicza się:

  1. spędzanie czasu w jednej, rzadko zmienianej pozycji - stojącej lub siedzącej (praca).

  2. zbyt mała ilość ruchu, która jest przyczyną zastoju żylnego, a potem do dalszych nieprawidłowości w układzie żylnym.

  3. wiek: (choroby żył częściej pojawiają się u starszych osób).

  4. nieprawidłowy tryb życia

  5. posiłki bez substancji balastowych, spożywane w zbyt dużych ilościach powodują nadwagę. Sama w sobie nie wywołuje ona jeszcze żylaków, natomiast sprzyja rozwojowi choroby.

  6. ciąża

  7. częste gorące kąpiele, sauna i nadmierne opalanie (powodują ogólne przegrzanie organizmu, przez co mogą "pomagać" schorzeniom naczyń żylnych, nasilając ich objawy).

  8. zażywanie doustnych preparatów antykoncepcyjnych - nasilają dolegliwości żył.

Jak łagodzić dolegliwości zespołu "ciężkich i obolałych" nóg? Oto 6 praktycznych porad:

Porada 1: Nacieranie kremami i żelami poprawiającymi krążenie i wzmacniającymi ściany naczyń żylnych. To znaczy: Jeśli masz wymienione dolegliwości, możesz je zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować poprzez zastosowanie odpowiednich kremów i żeli. Mają one działanie lecznicze na ściany naczyń (wzmacniające i uszczelniające) oraz zmniejszające obrzęki. Przykłady takich preparatów podano w materiałach informacyjnych dalej.

Porada 2: Siedzenie i stanie przez długie okresy jest złe. Lepiej jest leżeć z nogami położonymi wyżej lub żwawo maszerować. To znaczy: Zażywaj więcej ruchu. Spacery, wspinanie się po schodach, gimnastyka, pływanie, jazda na rowerze i uprawianie sportów, w których mięśnie nóg są utrzymane w ruchu to najlepsze profilaktyka rozwoju niewydolności żylnej.

Porada 3: Kiedy przez długi okres nie można uniknąć siedzenia i stania należy pobudzać pompę mięśniową. To znaczy: Często ruszaj stopą do góry i do dołu. To wypompowuje krew z żył. W pracy lub podczas długiej podróży samochodem, pociągiem lub samolotem od czasu do czasu sobie pospaceruj.

Porada 4: Stopy powinny być jak najczęściej wyżej niż poziom serca o 15 cm. To znaczy: Często umieszczaj nogi powyżej poziomu serca. To powoduje odpływ krwi z żył nóg. Podczas dnia należy opierać stopy na taborecie, a nawet na biurku. Na noc dobrze jest podnieś tył łóżka.

Porada 5: Należy unikać nadmiernego ciepła. To znaczy: Unikaj gorących kąpieli. Rozsądnie stosuj słoneczne kąpiele, np. po godzinie przykryj nogi przewiewną tkaniną zamiast stosować kremy z filtrem i poddawać nogi długotrwałemu działaniu ciepła słonecznego. Unikaj poparzenia słonecznego nóg. Korzystne są codzienne chłodne prysznice kończyn dolnych. Zaczynaj od stóp, potem sprowadź strumień po zewnętrznej powierzchni nóg, a na końcu masuj wodą wewnętrzną. Wykonuj tę czynność 2 razy dziennie po 15 sekund na każdą kończynę dolną.

Porada 6: Należy dbać o prawidłową masę ciała - nadmierna waga jest obciążeniem dla serca, tętnic i żył. To znaczy: Całkiem po prostu - jedz odpowiednie pokarmy i jedz mniej!!!

Porada 7: Należy stosować pończosznicze wyroby uciskowe. To znaczy: Regularnie, codziennie załóż medyczne elastyczne pończochy. Medyczne pończochy załóż szczególnie wtedy, gdy przepisze je lekarz np.: po zakrzepicy, podczas ciąży, kiedy masz obrzęki, kiedy pojawiają się żylaki kończyn dolnych.

PRZYPADKI SZCZEGÓLNE - Dodatkowe rady

NIEBEZPIECZEŃSTWO WYSTĄPIENIA ZAKRZEPICY
Podczas długiego leżenia (w szpitalu lub w domu), długo trwającej podróży samochodem lub samolotem może dojść do zakrzepicy (tworzenia się zakrzepów krwi w żyłach). Szczególnie narażone są osoby z chorobami żył. Jak można ustrzec się zakrzepicy? Trzymaj stopy wysoko uniesione ruszaj kończynami dolnymi - często wykonuj okrężne ruchy stopami, ruszaj palcami stóp, jak gdyby przy grze na pianie, głęboko i regularnie oddychaj, używaj medycznych wyrobów pończoszniczych lub bandaży w ciągu dnia i nocy tak długo, jak wskazane jest leżenie w łóżku oraz podczas podróży w przypadku wystąpienia nagłego bólu w łydce lub obrzęku podudzia należy szybko skontaktować się z lekarzem.

NIEBEZPIECZEŃSTWO WYSTĄPIENIA OWRZODZENIA PODUDZI
Unikaj urazów skóry, uciskaj podudzie nosząc medyczne wyroby pończosznicze lub bandaże, konsultuj z lekarzem nawet małe, otwarte rany skóry podudzia.