Strona główna Spis treści

Ciekawostki

Firma Produkty Choroby i leczenie Informacje Współpraca

[W przygotowaniu]

W górę

 

 

Zmęczone oczy, z oznakami stanu zapalnego

Kiedy krwawią dziąsła

Aby pozbyć się łupieżu

Dla złagodzenia rozdrażnienia nerwowego

Gdy dokucza ból pleców

Przy zapaleniu korzonków nerwowych

Gdy męczy uporczywy kaszel

Przy katarze, zwłaszcza przewlekłym

Na nagłe, ostre bóle żołądka, kolkę

Olej lniany - lekiem na wysokie ciśnienie

Na bóle stawów

Nalewka brzozowa (z pączków brzozy)

Sposób na zaparcia

Z medycyny ludowej - kilka rad na pozbycie się czkawki
 

 

Zmęczone oczy z oznakami stanu zapalnego...

powrót

Należy przemywać naparem z kwiatków rumianku, który przyrządza się w następujący sposób: 2-3 łyżki stołowe suchych kwiatków rumianku zalać 1 szklanką wrzącej wody. Zaparzać przez 1 godzinę pod przykryciem.

 

 

Kiedy krwawią dziąsła...

powrót

Należy systematycznie (parę razy dziennie) płukać jamę ustną wywarem z kory dębowej i kwiatu lipowego. Po 1 łyżeczce do herbaty każdego zioła zaparzyć 1 szklanką wrzątku, potrzymać pod przykryciem 20 minut, do naciągnięcia.

 

 

Aby pozbyć się łupieżu...

powrót

Należy przygotować mieszaninę z 2 łyżek stołowych oleju rycynowego i 5 łyżek oleju roślinnego. Wcierać w skórę głowy. Innym sposobem na pozbycie się łupieżu może być lek przyrządzony w następujący sposób: sok z 1 cytryny, 1 łyżka stołowa oleju rycynowego i 1 żółtko. Dokładnie wymnieszać i wcierać w skórę głowy. Można też spróbować przez miesiąc myć włosy (koniecznie bez mydła) wywarem z jarzębiny: 1 łyżkę stołową owoców jarzębiny zalać szklanką wrzątku, parzyć przez 2 godziny, przecedzić.

 

 

Dla złagodzenia rozdrażnienia nerwowego...

powrót

...dobrze jest wypić przed snem szklankę przegotowanej wody z łyżeczką miodu.

 

 

Gdy dokucza ból pleców...

powrót

Należy przysiąść na piętach i pięściami masować kręgosłup wzdłuż, w górę i w dół.

 

 

Przy zapaleniu korzonków nerwowych, przy schorzeniach związanych ze stawami i tkanką kostną, jak np. zapalenie stawów czy osteochondroza...

powrót

...przynosi ulgę nacieranie bolącego miejsca mieszanką, składającą się ze 300 ml spirytusu, 10 ml spirytusu kamforowego, 10 ml jodyny i 10 rozkruszonych tabletek analginy. Wszystko dobrze wymieszać i odstawić na 21 dni w ciemnym miejscu.

 

 

Gdy męczy uporczywy kaszel...

powrót

Sporządźmy następujący lek: litrowy garnek należy napełnić do połowy suchym owsem, zalać mlekiem i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem. W miarę ubywania mleka dolewać tak długo, aż owies rozmięknie. Odstawić do wystygnięcia, odcedzić. Wywar przyjmować 2-4 razy dziennie, po 2 łyżki stołowe. Zamiast owsa można użyć jęczmienia, albo stosować na przemian - owies i jęczmień.

 

 

Natomiast przy katarze...

powrót

...zwłaszcza przewlekłym, lepiej unikać mleka. Kataru można się pozbyć za pomocą mieszanki chrzanu z cytryną. Utarty chrzan zmieszać w równych częściach z sokiem z cytryny. Przyjmować mieszankę 2-3 razy dziennie, po pół łyżeczki do herbaty, 30-40 minut przed posiłkiem. Wprawdzie można się przy tym "popłakać", ale katar znika.

 

 

Na nagłe, ostre bóle żołądka, kolkę...

powrót

...pomaga roztwór ługu drzewnego. Należy wziąć trochę popiołu drzewnego (z ogniska lub pieca), zalać wrzątkiem w półlitrowym garnuszku. Odstawić na 20 minut. Czarny osad powinien zostać na dnie, a klarowny roztwór będzie gotowy do użycia. Przy ostrych bólach żołądka wypić 40 ml tego roztworu ługowego i ból żołądka szybko minie.

 

 

Olej lniany - lekiem na wysokie ciśnienie

powrót

Codziennie rano, na godzinę przed śniadaniem przyjmować 1 łyżkę oleju lnianego. Kuracja trwa 2 miesiące. Olej przechowywać w lodówce. Kurację uzupełnić spożywaniem 2 razy dziennie startej surowej marchwi i buraka, z dodatkiem odrobiny oleju roślinnego, bez soli.

 

 

Na bóle stawów...

powrót

Pomaga napar z korzeni dzikiej róży, które należy dobrze umyć, wysuszyć i drobno pociąć. Następnie garść rozdrobnionych korzeni wrzucić do garnka z wodą, doprowadzić do wrzenia, ale nie zagotować. Pozostawić na małym ogniu na 1-1,5 godz., po czym zdjąć z ognia, ostudzić. Napar pije się w dowolnym czasie, lecz najlepiej pół szklanki zamiast herbaty do posiłku.

 

 

Nalewka brzozowa (z pączków brzozy)

powrót

Używana jest do przemywania ran ciętych, oraz w postaci kompresów na stłuczenia i bolące stawy. Wewnętrznie - do leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy. Sposób przyrządzania: zebrać pączki brzozy, które jeszcze nie zakiełkowały, wsypać do 0,5 litrowej butelki tyle, by było ich nieco więcej połowy i zalać wódką do pełna. Odstawić, co najmniej na trzy tygodnie. Przy chorobie wrzodowej - pić po 30 kropli wyciągu dziennie przed jedzeniem.

 

 

Sposób na zaparcia

powrót

Starannie umytą i obraną dużą marchew zetrzeć na tarce do jarzyn, dodać roztarty ząbek czosnku, łyżkę stołową majonezu lub śmietany. Taką mieszankę trzymać w słoiczku w lodówce i przed jedzeniem przyjmować 2-3 łyżki. Po niedługim czasie stolec powinien się unormować.

 

 

Z medycyny ludowej - kilka rad na pozbycie się czkawki

powrót

- połknij łyżeczkę cukru, nie popijając wodą.
- zrób głęboki wdech, a następnie powoli mocny wydech przez usta.
- zatrzymaj oddech i zrób ruch połykania.
- przepłucz usta wodą.
- zwilż podniebienie tamponem z gazy.
- pożuj i połknij skórkę od chleba.
- połóż się na plecach i podciągnij kolana do piersi.