Strona główna Spis treści

Urazy

Firma Produkty Choroby i leczenie Informacje Współpraca

[W przygotowaniu]

W górę

 

Urazy

Mianem tym określamy uszkodzenie tkanek ciała pod wpływem bodźców, głównie mechanicznych (uderzenia, otarcia, skaleczenia), ale także chemicznych, termicznych (oparzenia) i pod wpływem promieniowania.

Z medycznego punktu widzenia jest to szeroki zakres uszkodzeń do którego zaliczyć można zarówno siniaki, jak i rozległe uszkodzenia ciała, np. powypadkowe. Potocznie do urazów najczęściej zalicza się uszkodzenia tkanek miękkich bez przerwania ciągłości skóry.

Najczęstszymi objawami uszkodzeń są siniaki i obrzęki. Są one bardzo uciążliwe i bolesne. Kiedy zdarzają się u dziecka są najczęściej przyczyną płaczu i późniejszego marudzenia. Nie należy się dziwić, bowiem dziecko jednakowo, jak osoba dorosła, odczuwa ból. Czasami wręcz odczuwa go bardziej. Do tego pojawia się uczucie bolesnego rozpierania pod wpływem powstającego obrzęku. Skóra staje się z czasem zaczerwieniona, cieplejsza niż w innych częściach ciała. Wkrótce pojawia się siniak. Co wtedy zrobić? Masować się nie da, bo ból się nasila.

Zdecydowanie pomagają w pierwszym okresie zimne okłady. Jednakże one łagodzą wstępny ból. Później są trudne do stosowania i przynoszą już niewielką ulgę. Pozostaje więc poczekać na samoistne zagojenie i obserwować, jak zmienia się kolor siniaka lub zastosować odpowiednie kremy i inne preparaty do zewnętrznego stosowania.

Najbardziej skuteczne są preparaty do nacierania skóry, które działają przeciwbólowo, ale też przyczyniają się do zmniejszania obrzęku oraz szybszego wchłaniania się siniaków. Zwykłe maści przeciwbólowe łagodzą ból, ale nie przyspieszają gojenia. Stąd powstała koncepcja preparatów złożonych o podwójnym działaniu (np. preparat Alpa Medical - Urazy).

Czy u osoby dorosłej dolegliwości lub sposób ich łagodzenia jest inny? Absolutnie nie. Podobnie powstają obrzęki, ból, siniaki. I to właśnie one są zmorą, zwłaszcza dla kobiet. Kiedy nadchodzą ciepłe dni nie sposób je ukryć. Pozostaje tylko jedno - przyspieszyć ich gojenie.

dr n. med. Sławomir Kondracki (chirurg)