Strona główna Spis treści

Historia

Firma Produkty Choroby i leczenie Informacje Współpraca

[W przygotowaniu]

W górę

 

 

Historia serii preparatów “Domowa Terapia”

W 1905 r. aptekarz z Brna-Kralove Poli, Josef Vesely, stworzył pierwszą przemysłową recepturę produkcji preparatów Alpa. Powstała ona w oparciu o wcześniejsze badania sławnego Grzegorza Mendla, twórcy współczesnej genetyki, który żył i pracował przez 41 lat (1843 - 1884) w miejscowym klasztorze, gdzie tradycyjnym sposobem produkowano ziołową nalewkę na potrzeby miejscowej społeczności. Dnia 22.7.1913 r. nazwa “Alpa Francovka” została zarejestrowana przez Josefa Veselego pod numerem 1470 w Urzędzie Patentowym w Bernie w Szwajcarii; kilka lat później, w roku 1921, uzyskała w tym samym urzędzie patent międzynarodowy, oznaczony numerem 26056. Ochroną patentową objęto także etykietę w kształcie gotyckiego okna, niezmiennym do dnia dzisiejszego, która pierwotnie wyobrażała podobiznę kobiety z dzbanem. W Polsce nazwa Alpa została zgłoszona w Urzędzie Patentowym w 1929 r i zarejestrowana pod numerem 20410 dnia 30.08.1930 roku.

Nazwa "Alpa Francówka" nawiązuje do czasów wojen napoleońskich, które przetoczyły się przez całą Europę, a w 1805 r pod Austerlitz (obecny Slavkov), w pobliżu Brna, ok. 30 km od obecnej siedziby Firmy, miała miejsce jedna z największych bitew tego okresu. Przekaz mówi, że miejscowa ludność skutecznie leczyła rany odniesione w następstwie wydarzeń roku 1805 nalewkami ziołowymi i pozostawionymi przez Francuzów w dużych ilościach koniakami. Leczono nimi także wypryski skórne, które pojawiły się u mieszkańców w kilka miesięcy po przejściu wojsk francuskich – jak wówczas sądzono – z niewiadomych przyczyn. Tak zrodziła się tradycja stosowania mikstur ziołowych w codziennych dolegliwościach. Sprawdziły się one nie tylko w gojeniu ran, złamań, krwiaków i długotrwałych skutków obrażeń, ale również w zwalczaniu bólów mięśni i stawów, wywołanych zarówno zmęczeniem fizycznym, jak i chorobami reumatycznymi, artretycznymi, zapaleniami stawów i dolegliwościami żylnymi o podłożu niezapalnym. Ponadto, stosowane wewnętrznie, zawsze przynosiły ulgę – zapewne głównie z powodu zawartości alkoholu.

W 2003 roku z inicjatywy naszej firmy powstała seria “Domowa Terapia”, oparta na modyfikacji tradycyjnych receptur, wykorzystujących opatentowaną “Formułę Alpa”. Należące do niej preparaty charakteryzują się dużą skutecznością w zwalczaniu dolegliwości, potwierdzoną badaniami klinicznymi. Obecnie w jej skład wchodzą następujące preparaty do stosowania zewnętrznego: Terapia Neuro, Terapia Reumo, Terapia Urazo, Terapia Veno i Terapia Dermo. Producent serii, Zakłady ALPA s.r.o. w Velke Mezirici w Republice Czeskiej, posiadają certyfikat ISO i spełniają wymogi GMP (Dobrej Praktyki Produkcyjnej). Znaczną część ogólnej produkcji tych zakładów eksportuje się do ponad 30 krajów świata, w tym - Kanady, Australii i Wielkiej Brytanii. Od roku 1955 “Alpe Franzbreitwein” wytwarza się także w Monachium, w Niemczech, na podstawie umowy licencyjnej. Seria “Domowa Terapia” jest zarejestrowana w kategorii wyrobu medycznego. W Polsce, cieszące się uznaniem Alpa Francówka i Alpa Leśna, mają status wyrobów kosmetycznych, podczas gdy w Niemczech są zarejestrowane jako leki roślinne.

Najważniejsze daty:

1805r - bitwa pod Austerlitz (obecny Slavkov)

1843r – 1884r - Grzegorz Mendel prowadzi badania w miejscowym klasztorze

1905r - Josef Vesely tworzy pierwszą recepturę produkcji Alpy na skalę przemysłową

1913r - nazwa “Alpa Francovka” zostaje zarejestrowana w Urzędzie Patentowym w Bernie

1930r - nazwa Alpa zostaje zarejestrowana w Polsce

1999r - rozpoczęcie badań skuteczności preparatów Alpa w Klinice Leczenia Bólu w Brnie

2003r - wdrożenie system ISO w zakładach w Velke Mezirici

2003r - rozpoczęcie produkcji serii “Alpa Medical”